Choroby wirusowe tytoniu

Nekroza nerwów tytoniu występuje dość pospolicie. Objawy chorobowe można zaobserwować około połowy lipca, początkowo w postaci rozjaśnienia nerwów liści. Później następuje zbrunatnienie nerwów i ich nekroza, a często również zbrunatnienie i zasychanie blaszek liściowych. Blaszki liściowe kurczą się i charakterystycznie wyginają ku dołowi. Porażone rośliny słabo rosną i mają blade ulistnienie. Plantacja tytoniu może zostać w ciągu krótkiego czasu całkowicie opanowana przez tę wirozę, co wpływa bardzo ujemnie na wysokość i wartość techniczną plonu.
Mozaika tytoniu może znacznie obniżyć plon liści tytoniu i pogorszyć ich jakość, jeżeli wystąpi w większym nasileniu. Rośliny porażone we wczesnych fazach rozwoju są skarłowaciałe, a wszystkie liście wykazują objawy chorobowe. Na młodych liściach występują żółtozielone plamy (tzw. mozaikowatość) i przejaśnienie nerwów. Na skutek szybszego wzrostu tkanki ciemnozielonej liście ulegają pofałdowaniu i pomarszczeniu. Często spotykana jest redukcja blaszki liściowej i jej wydłużenie się. W końcowym okresie rozwoju choroby tkanka liściowa w obrębie żółtozielonych plam może ulec nekrozie. Objawy chorobowe występują również na kwiatostanach w postaci mozaikowatości działek kielicha, zniekształceń korony, a w razie silnego porażenia — opadania kwiatów.
Pierścieniowa plamistość tytoniu występuje najwyraźniej na dolnych liściach. W pełni lata pojawiają się na nich wężykowate lub zygzakowate, najpierw jasnozielone, później białawe i nekrotyczne linie tworzące często różne wzory. Liście najmłodsze nie wykazują żadnych objawów chorobowych, chociaż zawierają wirusy.
Zapobieganie i zwalczanie
Ze względu na różnorodność chorób wirusowych tytoniu i łatwość rozprzestrzenienia się konieczne jest stosowanie całego systemu zabiegów ochronnych, jak: siew odkażonych nasion, odkażenie ziemi inspektowej do produkcji rozsady, sadzenie w pole wyłącznie zdrowej rozsady, staranne odchwaszczanie plantacji, usuwanie z plantacji roślin chorych lub podejrzanych o porażenie, usuwanie i niszczenie wszystkich resztek pożniwnych, stosowanie zmianowania oraz izolacji od plantacji ziemniaka, chemiczne zwalczanie owadów przenoszących wirusy (mszyc, wciornastka tytoniowca, skoczków), uprawa odpornych odmian tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *